Разлика помеѓу преработките на „Мајк Олдфилд“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
поправив грешка
(додадов параграф)
(поправив грешка)
Во 1982 г. го издава ''Five Miles Out'' (''Пет милји надвор од курсот'') во кој внесува долга инструменталка, ''Таурус 2'', и уште две композиции со неговата група за турнеи, ''Family Man'' (''Семеен човек'') испеана од Меги Рајли и 13 минутната ''Orabidoo''. [[Карл Палмер]] ги свири тапаните на ''Mount Teidе'' (''Планината Теиде''). Меги Рајли и Олдфилд заедно пеат на главната песна, која е инспирирана од за малку трагичната авионска несреќа која ќе му се случела, и поради неговиот интерес да научи да лета во тоа време.
 
Како многу други музичари од тоа време, Олдфилд го употребува [[Fairlight CMI]] [[синтисајзер]]от, кој имал напредни секвенцерски и семплувачки способности за тоа време, и значајно го вклучува во своите следни албуми. Во ''Crises'' (''Кризи'') се вклучени вокали од [[Џон Андерсон]], пеачот на [[''[[Yes'']]'', [[Роџер Чепмен]], и, уште еднаш, Меги Рајли во песната ''Moonlight Shadow'' (''Сенка од месечевата светлост''), која станува најдобрата посебна песна на Олдфилд, стигнувајќи до четвртото место на листата на Велика Британија. Насловната инструменталка, која е долга колку цела една страна на плочата, и која ја искористува темата од ''Тубуларни Ѕвона'', за да означи десет годишнина од неговиот дебитантски албум. Истата година, Олдфилд ја пушта во етер ''Crime of Passion'' (''Злосторството на Страста''), како самостална посебна песна на која пее [[Бери Палмер]].
<!-- Линкот до текстот: http://www.last.fm/music/Mike+Oldfield/+wiki-->
 
235

уредувања