Ирене-Жил Бјенеме: Разлика помеѓу преработките

Додадени 358 бајти ,  пред 13 години
ситно
(Мала промена)
(ситно)
 
'''Ирене-Жил Биенаме''' (''француски: Irénée-Jules Bienaymé'') бил француски математичар и статистичар.
 
==Биографија==
 
==Придонеси во математиката==
 
==Видете исто така==
{{col-begin}}
* [[Ирене-Жил Биенаме]]
* [[Неравенство на Чебишев]]
* [[Неравенство на Марков]]
* [[Неравенство на Љапунов]]
{{col-end}}
 
[[Категорија:Математичари]]
 
[[de:Irénée-Jules Bienaymé]]
[[en:Irénée-Jules Bienaymé]]
[[fr:Irénée-Jules Bienaymé]]
[[it:Irénée-Jules Bienaymé]]
482

уредувања