Сливен: Разлика помеѓу преработките

Додадени 27 бајти ,  пред 13 години
lang
с (Бот Додава: os:Сливен)
(lang)
</div><!-- end of floated right section; article starts here -->
 
'''Сливен''' ({{lang-bg|Сливен}}) е [[град]] во Jужна [[Бугарија]] со 112 323 жители, близу до [[Бургас]] и [[Стара Загора]]. Претставува административен центар на [[Сливенска област]].
 
Познат е уште како градот на Стоте војводи поради многуте востаници против [[Отоманската империја]]. Сливен е родното место на [[Хаџи Димитар]] - бугарски револуционер и национален хероj. Градот е сместен на јужните падини на [[Стара планина]]. Градоначалник е познатиот бугарски [[фудбал]]ер [[Jордан Лечков]].
5.612

уредувања