Разлика помеѓу преработките на „Александар Бујнов“

Додадени 48 бајти ,  пред 12 години
шаблон lang
(+)
(шаблон lang)
'''Александар Бујнов''' ({{lang-bg|Александър Буйнов}}) ([[1879]] - [[1924]]) e [[револуционер]] од [[Бугарија]], активист на [[ВМОРО]].
 
Бујнов е роден во Шумен, [[Бугарија]]. Во младоста се занимавал со актерство.
5.612

уредувања