Разлика помеѓу преработките на „Јован Бабунски“

Додадени 119 бајти ,  пред 11 година
исправки
(исправки)
{{внимание}}
 
{{Биографија инфо
| име = Јован Бабунски
}}
 
'''Јован Стојковиќ''' попознат како '''Јован Бабунски''' ([[1878]], [[Мартолци]] - [[1920]], [[Велес]]) е [[Србомани|србомански]] [[Четници|четнички]] војвода и борец против македонското национално ослободување. Прекарот Бабунски го добил по местата во коикоишто делувал: планината [[Бабуна (планина)|Бабуна]] (особено селото [[Богомила]]) и реката [[Бабуна]].
 
==Образование==
Јован Стојковиќ е роден во Велешкото[[Велес|велешкото]] село [[Мартолци]] во 1878 година. Основното образование го завршува во град Велес. По завршување на четирилетката, емигрира со семејството во [[Србија]], во градградот [[Белград]], каде што една година учи гимназија, а потоа се префрлува во богословско-учителско училиште наменето за [[Срби]] од [[Турција]]. Потоа образованието го продолжува во градградот [[ВаљевоВалево]], каде што завршува нижа гимназија, па учителска школа во [[Ниш]].
 
По завршувањето на учителската школа, преку српската националистичка организација “[[Свети Сава]]“ е испратен како учител на српската пропаганда во [[Тетово]].
 
==Воена дејност==
Како агент на српската пропаганда во Тетово, а подоцна во градот Велес, Стојковиќ ги потикнувалпоттикнувал граѓаните да вршат клевети и предавства над активистите на [[ВМОРО]] пред турските власти. Заради едно такво предавство извршено од страна на брат му, [[Георги Сугарев]] го ликвидира брат му, а после и татко му. После оваа казна на организацијата, Бабунски станал војвода на србоманска чета, и дејствувал во Поречјето[[Порече|Поречието]] и [[Велес|Велешко]].
 
Соработувајќи со турските власти, бабунскиБабунски успеал да создаде многу силна србоманска мрежа во областите во коишто е активен. Најблиски соработници му се [[Глигор Соколовиќ]] и [[Јован Долгачот]].
 
Води серија битки против четите на [[Иван Алабакот]], [[Биринчето]], [[Стефан Димитров]], [[Панчо Константинов]] и [[Георги Сугарев]].
 
Кога во Турција бил извршен преврат во [[1908]] од страна на [[Младотурци]]те, кои донеле Устав и општ мир, Бабунски прекинал со четништвото на определено време. Но, откако извршува убиство на еден член на ВМОРО, Бабунски пак станува нелегален и успева да пребегне во Србија, од каде што во [[1912]] на чело на српската војска составена од елитни четници ја поминал [[Балкански војни|балканската]] војна од [[Куманово]] до [[Битола]].
 
Името на Јован Бабунски е сврзано со задушувањето на македонското [[Тиквешко востание]], кога заедно со својата србоманска чета, и со војници од редовната српска армија на најѕверски начин прави масакар на невиното население во [[Тиквеш|Тиквешијата]].
 
Исто така се истакнува и во борбите на [[Солунски фронт|Солунскиот фронт]] во Првата Светска Војна, за што добил највисоки српски и француски воени одликувања. Умрел во [[1920]] година во [[Велес]].
121

уредување