Разлика помеѓу преработките на „Portishead“

Одземени 25 бајти ,  пред 12 години
pr
(promena)
(pr)
'''Portishead''' е [[Англија|Англиски]] [[трип-хоп]] [[Музичка група|бенд]], формиран во 1991 година во [[Бристол]], од страна на тројцата сегашни членови: [[Geoff Barrow]], [[Beth Gibbons]] и [[Adrian Utley]]. Именуван е според град оддалечен 13 километри западно од Бристол.<br>
Нивниот прв [[албум (музика)|албум]] Dummy беше издаден во 1994 година и достигна огромен успех во САД и Европа, кадешто продале повеќе од 150.000 копии, пред да направат турнеја.
== Историја ==
<br><br>
 
Portishead имаат три студиски албуми, од кои последниот - Third, беше издаден минатата година.
== Дискографија ==
=== Албуми ===
1994: Dummy
1997: Portishead
1998: Roseland NYC Live
2008: Third
51

уредување