Разлика помеѓу преработките на „Portishead“

Додадени 406 бајти ,  пред 12 години
promena
(nova strana)
 
(promena)
стил = [[Трип-хоп]] |
издавачка_куќа = [[Island Records]] (1991 - 2009) |
сегашни_членови = Beth Gibbons <br> Geoff Barrow <br> Adrian Utley |
}}
 
'''Portishead''' е [[Англија|Англиски]] [[Музичка група|бенд]], формиран во 1991 година во [[Бристол]], од страна на тројцата сегашни членови: [[Geoff Barrow]], [[Beth Gibbons]] и [[Adrian Utley]]. Именуван е според град оддалечен 13 километри западно од Бристол.
51

уредување