Хера: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 13 години
с
с.
(мајка на ....)
с (с.)
'''Хера''' ([[Старогрчки јазик|старогрчки]]: '''Ἥρα''') била божица на бракот, на небото[[небо]]то во старогрчката митологија. Исто така таа била и жена на врховниот грчки Бог [[Зевс]] и мајка на [[Арес]], [[Хеба]] и [[Хефест]].
 
{{никулец}}
658

уредувања