Разлика помеѓу преработките на „Гаврил Лесновски“

Додадени 79 бајти ,  пред 11 година
средување + кат БС/МС
с (Бот Менува: sr:Гаврило Лесновски)
(средување + кат БС/МС)
'''Преподобен Свети Гаврил Лесновски''' бил македонски подвижник чиј празник се слави на [[15 јануари]]. Бил активен во [[10 век]] на Лесновската Гора кај [[Кратово]], каде што изградил [[црква]] во чест на [[Св. Архангел Михаил]]. Бил чудотворец за време на животот и по смртта. Умрел на крајот на 10 век.
 
[[категорија:религија]]
[[категорија:светци]]
== Надворешни врски ==
* [http://www.mpc.org.mk/Kalendar/sprolog.asp Пребарување на Свети Гаврил Лесновски]
 
За преп. Гаврил Лесновски види монографијата; Илија Велев, Св. Гаврил Лесновски во книжевната традиција, изд. Менора, Скопје 1996ч
 
*[http://www.mpc.org.mk/Kalendar/sprolog.asp Пребарување на Свети Гаврил Лесновски]
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Македонски светци]]
За преп. Гаврил Лесновски види монографијата; Илија Велев, Св. Гаврил Лесновски во книжевната традиција, изд. Менора, Скопје 1996ч
[[Категорија:Бугарски светци]]
[[Категорија:Религија]]
 
[[bg:Гаврил Лесновски]]
5.612

уредувања