Свети Јоаким Осоговски: Разлика помеѓу преработките

remove image, copyright violation
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (→‎Житие: врска)
(remove image, copyright violation)
'''Свети Јоаким Осоговски''' е еден од македонските светители, кој се подвизувал во [[Македонија]] во XI век. Според преданието, бил соподвижник на светите [[Преподобен Прохор Пчински|Прохор Пчински]], [[Свети Гаврил Лесновски|Гаврил Лесновски]] и [[Јован Рилски]].
[[Image:St_Joakim_Osogovski.jpg|thumb|440px|Панорама на Манастирот Св. Јоаким Осоговски]]
 
== Житие ==
127

уредувања