Разлика помеѓу преработките на „Воден“

Одземени 74 бајти ,  пред 11 година
Според кои извори?
с (Бот Додава: uk:Едесса (Греція))
(Според кои извори?)
 
==Демографија==
Кон крајот на [[19 век]], Воден е град со мешано македонско и турско население. Според статистиката на [[бугари|Бугаринот]] Васил К'нчов, во Воден живееле 7.000 [[Бугари]] (според некои извори [[Македонци]]{{факт}}), 4.000 [[Турци]], 30 [[Власи]] и 40 [[Роми]]<ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_04.htm Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“, София, 1900]</ref>.
 
Христијанското население било разделено меѓу [[Бугарска Егзархија|Бугарската Егзархија]] и [[Цариградска Патријаршија|Цариградската Патријаршија]]. По податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев, во [[1905]] година во Воден имало 3.600 Бугари-егзархисти и 6.280 Бугари-патријаршисти ([[гркомани]]), 30 [[Власи]] и 270 [[Роми]]. Во градот функционирале три школи на бугарски јазик (две основни и едно прогимназијално) и три грчки (две основни и едно прогимназнијално).<ref>D.M.Brancoff. "La Macedoine et sa Population Chretienne". Paris, 1905</ref>
Анонимен корисник