Воздух: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3.153 бајти ,  пред 13 години
пренасочување до Земјина атмосфера
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: oc:Aire)
(пренасочување до Земјина атмосфера)
#REDIRECT [[Земјина атмосфера]]
'''Воздухот''' се наоѓа секаде околу нас. Секоја [[пукнатина]], [[шуплина]] и [[простор]] е исполнет со воздух. Секој пат кога ќе вдишиме нашите [[бели дробови]] се исполнуваат со воздух. Иако воздухот не може да се види, проба или почувствува (освен ако не дува [[ветер]]), воздухот е „нешто“. Воздухот е [[супстанца]] или [[материја]]. Материјата може да биде во [[цврста]], [[течна]] или [[гасовита]] состојба. Материјата која се вика „воздух“ скоро секогаш е во гасовита состојба. Во суштина, воздухот е составен од повеќе [[гас]]ови. Два од нив: [[азот]] и [[кислород]] сочинуваат 99%. 78% [[азот]] и околу 21% [[кислород]]. Исто така постои и мало количество [[јаглерод диоксид]] кој живите суштества го издишуваат во воздухот. Останатиот 1% го чинат поретките гасови: [[аргон]], [[неон]], [[хелиум]], [[криптон]] и [[ксенон]]. Големиот воздушен океан се протега многу километри над земјината површина, затоа што воздухот е материја и Земјината тежа го привлекува и го држи на [[Земја]]та. Така воздухот има своја [[тежина]]. Тежината на воздухот врши [[притисок]]. Ако човекот се качи на висока [[планина]] или патува со [[авион]] над него се наоѓа помалку воздух, затоа и притисокот е помал колку што е висината поголема. На висина од околу 15 км. притисокот изнесува 1/15 од притисокот на нивото на [[море]]то. А на висина од околу 100 км. притисок скоро и не постои.
 
Воздухот се состои од:
* 78% азот
* 21% кислород
* јаглерод двооксид
* други гасови
 
[[Категорија:Атмосфера]]
 
[[bat-smg:Uors]]
[[bg:Въздух]]
[[ca:Aire]]
[[cs:Vzduch]]
[[cv:Сывлăш]]
[[da:Luft]]
[[de:Luft]]
[[eo:Aero]]
[[es:Aire]]
[[et:Õhk]]
[[fr:Air]]
[[fy:Lucht]]
[[gd:Adhair]]
[[gl:Ar (atmosférico)]]
[[gn:Arapytu]]
[[hr:Zrak]]
[[id:Udara]]
[[is:Loft]]
[[it:Aria]]
[[ja:空気]]
[[ko:공기]]
[[la:Aër]]
[[lt:Oras]]
[[ms:Udara]]
[[nds:Luft]]
[[nds-nl:Loch (atmosfeer)]]
[[nl:Lucht]]
[[nn:Luft]]
[[no:Luft]]
[[oc:Aire]]
[[pl:Powietrze]]
[[pt:Ar]]
[[ro:Aer]]
[[ru:Воздух]]
[[simple:Air]]
[[sk:Vzduch]]
[[sl:Zrak]]
[[sr:Ваздух]]
[[szl:Luft]]
[[tr:Hava (atmosfer)]]
[[uk:Повітря]]
[[wo:Ngelaw]]
[[zh:空气]]