Разлика помеѓу преработките на „Злата Мегленска“

Додадени 4 бајти ,  пред 11 година
с
врска
с (врска)
Од времето на турското владеење владеење во [[Македонија]] позната е единствената светителка - маченичка од Македонија, '''Светата великомаченичка Злата Мегленска'''. За животот и маченичката смрт на света Злата Мегленска дознаваме од нејзиното житие. Тоа е напишано на грчки јазик, од очевидецот на нејзиното мачеништво, Никодим Светогорец во 1799 година.
 
== Житие ==
97

уредувања