Свети Јоаким Осоговски: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
зголемуваље на приказот на сликата
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Додавање на слика од манастирот)
с (зголемуваље на приказот на сликата)
'''Свети Јоаким Осоговски''' е еден од македонските светители, кој се подвизувал во Македонија во XI век. Според преданието, бил соподвижник на светите [[Преподобен Прохор Пчински|Прохор Пчински]], [[Свети Гаврил Лесновски|Гаврил Лесновски]] и Јован Рилски.
[[Image:St_Joakim_Osogovski.jpg|thumb|200px440px|Панорама на Манастирот Св. Јоаким Осоговски]]
 
== Житие ==
284

уредувања