Џамија Хасан II: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 13 години
с
внатрешна врска
с (Бот Додава: fa:مسجد حسن دوم)
с (внатрешна врска)
}}
 
'''Џамијата Хасан II''' (арап. مسجد الحسن الثاني) се наоѓа во [[Казабланка]], [[Мароко]]. Дизајнирана е од францускиот архитект Мишел Пинсо. Таа е втора најголема [[џамија]] во светот, по [[Масџид Ал-Харам]] во [[Мека]]. Поставена е на платформа, со поглед на [[Атлантик]]от кој може да се види и низ огромниот стаклен под. Собира 25.000 верници, и уште 80.000 можат да се сместат во дворот. [[Минаре]]то е највисоко во светот, 210м.
 
Посветена е на кралот Хасан II и требало да биде завршена за неговиот 60-ти роденден во 1989, но градбата продолжила сѐ до 1993.
529

уредувања