Цхинвал: Разлика помеѓу преработките

Додаден 41 бајт ,  пред 13 години
с
много давно веке е призната
с (прво официалниот)
с (много давно веке е призната)
[[Image:Pmt.jpg|250px|thumb|Споменик за жртвите од грузиско-осетискиот конфликт.]]
'''Цхинвали''' ([[Осетиски јазик|осетиски]]: Цхинвал или Чъреба,[[Грузиски јазик|грузиски]] во грузиското минало: ცხინვალი) е [[главен град]] на [[де факто]] независната, нои непризнатапризната републикаод [[Русија]] и [[Никарагуа]] Република [[Јужна Осетија]]. Според [[Грузија|грузиската]] званична административна поделба, Цхинвали е град во регионот [[Внатрешна Картли]]. Градот се наоѓа на реката [[Голем Лиакви]], на приближно 100 km североисточно од [[Тбилиси]], главниот град на Грузија.
 
{{Географија-никулец}}
1.270

уредувања