Цхинвал: Разлика помеѓу преработките

Додадени 39 бајти ,  пред 13 години
с
прво официалниот
с (Бот Додава: mzn:سخینوالی)
с (прво официалниот)
[[Image:Pmt.jpg|250px|thumb|Споменик за жртвите од грузиско-осетискиот конфликт.]]
'''Цхинвали''' ([[ГрузискиОсетиски јазик|грузискиосетиски]]: ცხინვალი,Цхинвал или Чъреба,[[ОсетискиГрузиски јазик|осетискигрузиски]]: Цхинвал иливо Чъребагрузиското минало: ცხინვალი) е [[главен град]] на [[де факто]] независната, но непризната република [[Јужна Осетија]]. Според [[Грузија|грузиската]] званична административна поделба, Цхинвали е град во регионот [[Внатрешна Картли]]. Градот се наоѓа на реката [[Голем Лиакви]], на приближно 100 km североисточно од [[Тбилиси]], главниот град на Грузија.
 
{{Географија-никулец}}
1.270

уредувања