Разлика помеѓу преработките на „Роберт Мугабе“

Додадени 37 бајти ,  пред 11 година
с
пуно име
с (по-лепа слика)
с (пуно име)
}}
 
'''Роберт Габриел Мугабе''' ([[21 февруари]] [[1924]] - ), зимбабвеански револуционер и [[државник]], кој по стекнувањето на независност на [[Зимбабве]] во [[1980]] година, стана прв премиер, а подоцна и втор претседател на оваа африканска држава. Негови сопруги се [[Сали Мугабе|Сали Франческа Хајфрон Мугабе]] (која почина во [[1992]] година) и [[Грејс Мугабе|Грејс Маруфу Мугабе]].
 
{{биог-никулец}}
1.270

уредувања