Разлика помеѓу преработките на „Роберт Мугабе“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
Граматика и средување
с (Граматика и средување)
с (Граматика и средување)
}}
 
'''Роберт Габриел Мугабе''' ([[21 февруари]] [[1924]] - ), зимбабвеански револуционер и [[државник]], кој по стекнувањето на независност на [[Зимбабве]] во [[1980]] година, стана прв премиер, а подоцна и втор претседател на оваа африканска држава. Негови сопруги се [[Сали Мугабе|Сали Франческа ХайфронХајфрон Мугабе]] (која почина во [[1992]] година) и [[Грејс Мугабе]].
 
{{биог-никулец}}