Разлика помеѓу преработките на „Роберт Мугабе“

Додадени 217 бајти ,  пред 11 година
веке много давно не е премиер, а председник. Инфо за сопруги
с (Бот Додава: wuu:罗別脫 姆格比)
(веке много давно не е премиер, а председник. Инфо за сопруги)
}}
 
'''Роберт Габриел Мугабе''' ([[21 февруари]] [[1924]] - ), зимбабвеански револуционер и [[државник]], кој по стекнувањето на независност на [[Зимбабве]] во [[1980]] година, стана прв премиер и после втори претседател на африканската држава. Негови сопруги са били [[Сали Мугабе|Сали Франческа Хайфрон Мугабе]] (ум. 1992) и [[Грейс Мугабе]].
 
{{биог-никулец}}
1.270

уредувања