Разлика помеѓу преработките на „Персонификација“

Додадени 246 бајти ,  пред 12 години
да
с (Бот Додава: io:Personiguro)
(да)
'''Персонификација''' е најпознатата и најчестата сложена [[тропа]]. Со оваа фигура на неживите нешта им се препишуваат особини на живи суштества. Всушност персонификација е кога се даваат човечки особина на нештата. Честа фигура е во [[поезија]]та.
 
Пр. Кога дува ветер „тревите шепотат“, „брезите треперат“ итн.кога наставникот и наставницката не ги затекнес со уцилницата како имаам секс и како уцениците треба да учат од нив'''Задебелен текст'''
 
{{лингвистика-никулец}}
Анонимен корисник