Персиско писмо: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 16 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Писмото кое се употребува во [[Перскиски јазик|персискиот јазик]] е модофикацијамодификација на [[Арапска азбука|арапската азбука]], со додатни четири букви. На персиски буквите се изговараат поинаку отколку на арапски. За нијанса модифициран облик на оваа азбука се користи за [[урду]]. Следниве се 32-те букви на персиската азбука.
 
{| class="wikitable"
 
[[Категорија:Азбуки со арапска основа]]
[[Категорија:Персиски јазик]]
 
[[en:Persian alphabet]]