Разлика помеѓу преработките на „ДНК полимераза“

Додадени 1.538 бајти ,  пред 10 години
+
с (Бот Додава: ar, ca, cs, da, de, en, es, fa, fr, he, it, ja, ko, lt, nl, oc, pl, pt, ru, simple, sk, sl, sr, sv, tr, uk, vi, zh)
(+)
== Механизам на дејствување ==
 
Сите ДНК полимерази делат заеднички механизам за синтеза на ДНК нишките. Полимеризацијата на ДНК се случува постепено, односно со поврзување на еден нов нуклеотид со претходнатапостариот нуклеотид од ДНК нишканишката. Сето ова се одвива по правилото на [[комплементарност]] на [[Базен пар|базните парови]] ([[тимин]] се поврзува со [[аденин]]; [[гванин]] со [[цитозин]]). За време на репликацијата, и двете ДНК молекули (нишки) служат како шаблони за синтеза на нова ДНК. ДНК нишките се одвојуваат и секоја се копира од страна на ДНК полимеразата. Со ова се добиваат две идентични копии од оригиналниот дуплекс на ДНК молекули кои се наменети за двете идни клетки.
 
ДНК полимеразата ја користи [[нуклеозид трифосфат]]ната форма на [[деоксинуклеотид]]ите за да изгради ДНК полимер. Монофосфатната форма на деоксинуклеотидот се вметнува во растечкиот ДНК ланец, при што се ослободува [[пирофосфат]]на молекула. ДНК полимеразата може да додава [[нуклеотид]]и само на 3′-OH крајот од растечкиот ДНК ланец. Според ова, полимеризацијата на ДНК се одвива во еден правец.
 
[[Категорија:Ензими]]