Разлика помеѓу преработките на „Протоисторија“

с
Бот менува: сеуште -> сѐ уште
с (Бот менува: сеуште -> сѐ уште)
{{Трипериоден систем}}
 
'''Протоисторија''' е геолошки период кој се однесува на епохата распространета меѓу [[праисторија]]та и [[историја]]та, во текот на кој [[култура]] или [[цивилизација]] која сеуштесѐ уште нема развиено [[писмо|посебно писмо]], но за која е забележано дека постои во пишувањата на други култури. На пример, во [[Европа]], [[Келти|Келтите]] и [[Германи|германските племиња]] стануваат протоисториски во мигот кога почнуваат да се појавуваат во записите на [[Античка Грција|Грците]] и [[Стар Рим|Римјаните]].
 
{{археологија-никулец}}
941.847

уредувања