Разлика помеѓу преработките на „Џон Доуленд“

Додадени 528 бајти ,  пред 12 години
с
Отстрането уредувањето на 77.29.237.89, вратено на последната верзија на ArthurBot
(dfgdfg)
с (Отстрането уредувањето на 77.29.237.89, вратено на последната верзија на ArthurBot)
'''Џон Доуленд''' ([[англ.]] ''John Dowland'') ([[1563]] – [[20 февруари]], [[1626]]) е [[Англија|англиски]], а можеби родум [[Ирска|ирски]] [[композитор]], пејач и [[лејта|лејтист]]. Денес тој е најпознат по неговата [[песна]] ''Течете, солзи мои'' („Flow, my tears“).
 
За неговиот ран живот многу малку сеrfdсе знае, но се мисли дека е роден во [[Лондон]] или можеби во [[Даблин]]. Се знае дека отишол во Париз во [[1580]] каде бил во служба на амбасадорот на францускиот двор. Доуленд тогаш станал [[римокатолицизам|римокатолик]], што тој сметал дека го довело до недобивfffffffffffffffffањетонедобивањето на фукнција на [[протестантизам|протестантскиот]] двор на [[Елизабета I]]. Меѓутоа, тој никому не му имал кажано за својата вероисповест. Наместо таму, тој работел на дворот на [[Кристијан IV]] во [[Данска]]. Доуленд се врgfатиfdвратил во [[Англија]d] во [[1606d1606]] и во [[1612]] fgdсесе вработил како еден од лејтистите на [[Џејмс I]]. Починал во [[Лондон]].
 
Најголемиот дел од Доулендовата музика е за неговиот сопствен инструмент, лејтата. Тука се вбројуваат неколку книги со музика за соло лејта, [[леfgdgdјтскалејтска песна|лејтски песни]] (за еден глас и лејта), делумни песни со придружба на лејта и неколку дела за конзорциум од [[ножна виола]] и лејта. Неговото најпознато дела е лејтската песна ''Течете, солзи мои'' („Flow My Tears“), чиј прв стих оди вака:
 
:''FfglowFlow, my teares, fall from youre springs,''
:''ExifdgreExiled for ever, let mee live forlorn.mourn''
:''Where night's black bird hir sad infamy sings,''
:''There let mee live forlorn.''
 
Подоцна Доуленд го компонира нdfgеговоfdggggседумнеговото најпознато инструментално дело, ''Солзи'' (''„Lachrimae“'' или ''„Seaven Teares Figured in Seaven Passionate Pavans“''), збирка од седум за пет ножни виоли (да гамба) и лејта, секоја од нив базирана на ''Течете, солзи мои''. ВdfоВо своgосвоето време ова станало едно од најпознатите конзорциумски дела. Неговата [[павана]], ''Стари солзи'' („Lachrymae antiquae“gdfantiquae“) исто така била меfffffffffffffffѓумеѓу големите хитови нggggggана XVII век.
 
Доулендовата музика честоgfdчесто се пgfgfdодликуfgdrподликува со [[меланхолија]] која била модерна во музиката во тоа време. Тој има компонирано едно конзорциумско дело со наслов ''Semper Dowland, semper dolens'' (секогаш Доуленд, секогаш тажен), кој накратко го опишува духот на речиси целиот негов опус.
 
Доулендовата песна, ''Дојди длабок соне, ликот на вистинската смрт'' (''„Come Heavy Sleepe, the Image of True Death“''), служела како инспирација за [[Бенџамин Бритен]]овото ''[[Ноктурно]] по Џон Доуленд за гитара'' (''Nocturnal after John Dowland for guitar''), компонирано во 1964 за гитаристот [[Џулијан Брим]]. Ова дело се состои од осум варијации, сите врз база на таа песна или придружбата за лејта, конечно завршувајќи со гитарска изведба на самата песна.
==Медија==
 
{{multi-listen start}}
{{multi-listen start}}dfame=Dowland-The Earl of Essex Galliard.ogg|title=Галијарда на Ерлот од Екекс (''The Earl of Essex Galliard'')|description=инструментална за лејта|formafffffffffffffft=[[Ogg]]}}
{{multi-listen item|filename=Dowland-The FrogEarl of Essex Galliard.ogg|title=ЖабјаГалијарда галијардана Ерлот од Екекс (''The FrogEarl of Essex Galliard'')|description=инструментална за лејтffffffffffffffffgformafлејта|format=[[Ogg]]}fd}
{{multi-listen item|filename=John Dowland-CanThe SheFrog ExcuseGalliard.ogg|title=Може ли таа да миЖабја простигалијарда (''CanThe SheFrog ExcuseGalliard'')|descfffffffffffffffffffriptiondescription=консортинструментална соза пеењелејта|format=[[Ogg]]}}
{{multi-listen item|filename=John Dowland-Can She Excuse.ogg|title=Може ли таа да ми прости (''Can She Excuse'')|description=консорт со пеење|format=[[Ogg]]}}
{{multi-listen end}}
 
==Видете исто така==
*[[Консорт]]
*[[Галијарда]]
*[[Галffffffffffијарда]]
*[[Павана]]
*[[Елизабетанска музика]]
*[[Ренесансна музика]]
[[КатегориffffffјаКатегорија:Барокни композитори|Доуленд, Џон]]
[[Категорија:Англиски композитори|ffffffffffДоулендДоуленд, Џон]]
[[КfffffffffffатегоријаКатегорија:Ренесансни композитори|Доуленд, Џон]]
[[Категорија:Композитори за лејта|Доуленд, Џон]]
 
[[ca:John Dowland]]
[[cffffffffffffscs:John Dowland]]
[[da:John Dowland]]
[[de:John Dowland]]
[[he:ג'ון דאולנד]]
[[hu:John Dowland]]
[[is:JohfffffffffffffffnJohn Dowland]]
[[it:John Dowland]]
[[ja:ジョン・ダウランド]]
[[la:Ioannes Dowland]]
[[nl:John Dowland]]
[[nnffffffffffffffnn:John Dowland]]
[[no:John Dowland]]
[[pl:John Dowland]]
[[pt:John Dowland]]
[[ro:JffffffffohnJohn Dowland]]
[[ru:Доуленд, Джон]]
[[simple:John Dowland]]