Разлика помеѓу преработките на „Џон Доуленд“

Одземени 528 бајти ,  пред 12 години
dfgdfg
с (Бот Додава: ca:John Dowland)
(dfgdfg)
'''Џон Доуленд''' ([[англ.]] ''John Dowland'') ([[1563]] – [[20 февруари]], [[1626]]) е [[Англија|англиски]], а можеби родум [[Ирска|ирски]] [[композитор]], пејач и [[лејта|лејтист]]. Денес тој е најпознат по неговата [[песна]] ''Течете, солзи мои'' („Flow, my tears“).
 
За неговиот ран живот многу малку се знае, но се мисли дека е роден во [[Лондон]] или можеби во [[Даблин]]. Се знае дека отишол во Париз во [[1580]] каде бил во службасеrfd на амбасадорот на францускиот двор. Доуленд тогаш станал [[римокатолицизам|римокатолик]], што тој сметал дека го довело до недобивањетонедобивfffffffffffffffffањето на фукнција на [[протестантизам|протестантскиот]] двор на [[Елизабета I]]. Меѓутоа, тој никому не му имал кажано за својата вероисповест. Наместо таму, тој работел на дворот на [[Кристијан IV]] во [[Данска]]. Доуленд се вратилврgfатиfd во [[Англија]d] во [[16061606d]] и во [[1612]] сеfgdсе вработил како еден од лејтистите на [[Џејмс I]]. Починал во [[Лондон]].
 
Најголемиот дел од Доулендовата музика е за неговиот сопствен инструмент, лејтата. Тука се вбројуваат неколку книги со музика за соло лејта, [[лејтскалеfgdgdјтска песна|лејтски песни]] (за еден глас и лејта), делумни песни со придружба на лејта и неколку дела за конзорциум од [[ножна виола]] и лејта. Неговото најпознато дела е лејтската песна ''Течете, солзи мои'' („Flow My Tears“), чиј прв стих оди вака:
 
:''FlowFfglow, my teares, fall from youre springs,''
:''Exiled for ever,Exifdgre let mee mournlive forlorn.''
:''Where night's black bird hir sad infamy sings,''
:''There let mee live forlorn.''
 
Подоцна Доуленд го компонира неговото најпознато инструментално дело, ''Солзи'' (''„Lachrimae“'' или ''„Seaven Teares Figured in Seaven Passionate Pavans“''), збирка од седумнdfgеговоfdggggседум за пет ножни виоли (да гамба) и лејта, секоја од нив базирана на ''Течете, солзи мои''. ВоВdfо своетосвоgо време ова станало едно од најпознатите конзорциумски дела. Неговата [[павана]], ''Стари солзи'' („Lachrymae antiquae“antiquae“gdf) исто така била меѓумеfffffffffffffffѓу големите хитови нанggggggа XVII век.
 
Доулендовата музика честочестоgfd се подликува со [[меланхолија]] која била модерна во музиката во тоа време. Тој има компонирано едно конзорциумско дело со наслов ''Semperпgfgfdодликуfgdr Dowland, semper dolens'' (секогаш Доуленд, секогаш тажен), кој накратко го опишува духот на речиси целиот негов опус.
 
Доулендовата песна, ''Дојди длабок соне, ликот на вистинската смрт'' (''„Come Heavy Sleepe, the Image of True Death“''), служела како инспирација за [[Бенџамин Бритен]]овото ''[[Ноктурно]] по Џон Доуленд за гитара'' (''Nocturnal after John Dowland for guitar''), компонирано во 1964 за гитаристот [[Џулијан Брим]]. Ова дело се состои од осум варијации, сите врз база на таа песна или придружбата за лејта, конечно завршувајќи со гитарска изведба на самата песна.
==Медија==
 
{{multi-listen start}}dfame=Dowland-The Earl of Essex Galliard.ogg|title=Галијарда на Ерлот од Екекс (''The Earl of Essex Galliard'')|description=инструментална за лејта|formafffffffffffffft=[[Ogg]]}}
{{multi-listen start}}
{{multi-listen item|filename=Dowland-The Earl of EssexFrog Galliard.ogg|title=ГалијардаЖабја на Ерлот од Екексгалијарда (''The Earl of EssexFrog Galliard'')|description=инструментална за лејта|format=лејтffffffffffffffffgformaf[[Ogg]]}fd}
{{multi-listen item|filename=John Dowland-TheCan FrogShe GalliardExcuse.ogg|title=ЖабјаМоже ли таа да ми галијардапрости (''TheCan FrogShe GalliardExcuse'')|descriptiondescfffffffffffffffffffription=инструменталнаконсорт засо лејтапеење|format=[[Ogg]]}}
{{multi-listen item|filename=John Dowland-Can She Excuse.ogg|title=Може ли таа да ми прости (''Can She Excuse'')|description=консорт со пеење|format=[[Ogg]]}}
{{multi-listen end}}
 
==Видете исто така==
*[[Консорт]]
*[[Галffffffffffијарда]]
*[[Галијарда]]
*[[Павана]]
*[[Елизабетанска музика]]
*[[Ренесансна музика]]
[[КатегоријаКатегориffffffја:Барокни композитори|Доуленд, Џон]]
[[Категорија:Англиски композитори|ДоулендffffffffffДоуленд, Џон]]
[[КатегоријаКfffffffffffатегорија:Ренесансни композитори|Доуленд, Џон]]
[[Категорија:Композитори за лејта|Доуленд, Џон]]
 
[[ca:John Dowland]]
[[cscffffffffffffs:John Dowland]]
[[da:John Dowland]]
[[de:John Dowland]]
[[he:ג'ון דאולנד]]
[[hu:John Dowland]]
[[is:JohnJohfffffffffffffffn Dowland]]
[[it:John Dowland]]
[[ja:ジョン・ダウランド]]
[[la:Ioannes Dowland]]
[[nl:John Dowland]]
[[nnnnffffffffffffff:John Dowland]]
[[no:John Dowland]]
[[pl:John Dowland]]
[[pt:John Dowland]]
[[ro:JohnJffffffffohn Dowland]]
[[ru:Доуленд, Джон]]
[[simple:John Dowland]]
Анонимен корисник