Разлика помеѓу преработките на „Битолско“

Одземени 663 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (појаснување)
 
с
'''Битолско''' може да означува неколку работи:
{{појаснување}}
Поимот ''Битолско'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Битола]], т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[општина Битола]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Битолско, но некогаш и не.
 
*Регионот околу градот [[Битола]], [[Листа на населени места во Република Македонија#Битолски села|Битолскибитолските села]], споредили актуелнатапак територијална поделбатериторијата на [[РепубликаОпштина МакедонијаБитола]].,
==Види исто така==
*[[Битолско пиво]], некогашно пиво кое се произведувало во [[Битолска пиварница|битолската пиварница]].
*[[Листа на населени места во Република Македонија#Битолски села|Битолски села]], според актуелната територијална поделба на [[Република Македонија]].
 
{{појаснување}}
{{никулец}}
13.850

уредувања