Разлика помеѓу преработките на „Државна изборна комисија“

с
нема опис на уредувањето
(+)
с
{{застарено}}
{{внимание}}
 
Според [[Устав на Република Македонија|Уставот на Република Македонија]], Државната Изборна Комисија е надлежна за спроведување на сите избори во Република Македонија. ДИК е составена од Претседател, под-Претседател и членови. Сите членови на ДИК ги избира собранието на Република Македонија, по претходен политички консензус.
 
13.850

уредувања