Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Додадени 1.622 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: ar, bat-smg, be, bg, bn, bpy, bs, ca, cbk-zam, cs, cy, da, de, el, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fr, fy, gl, he, hi, hr, hu, id, io, is, it, ja, jv, ka, ko, la, lad, lb, li, lt, lv, mr, nl, nn, no, nrm, oc, pag, pl, pt, qu, ro, ru
(imperija izgrejsonce)
с (Бот Додава: ar, bat-smg, be, bg, bn, bpy, bs, ca, cbk-zam, cs, cy, da, de, el, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fr, fy, gl, he, hi, hr, hu, id, io, is, it, ja, jv, ka, ko, la, lad, lb, li, lt, lv, mr, nl, nn, no, nrm, oc, pag, pl, pt, qu, ro, ru)
 
Моне го насликал соннцето со речиси идентична доза на блесок како и небото, околност која укажува на висока влажност како и атмосферско бледнеење на светлината. Овој детал се заснова на употребата на комплементарни бои и разна температура на боја, а не на промената на интензитетот на боите или контраст на вредности, за истакнување и разликување на сонцето од неговото окружување.
 
[[ar:كلود مونيه]]
[[bat-smg:Kluods Muonė]]
[[be:Клод Манэ]]
[[bg:Клод Моне]]
[[bn:ক্লোদ মনে]]
[[bpy:ক্লদ মনে]]
[[bs:Claude Monet]]
[[ca:Claude Monet]]
[[cbk-zam:Claude Monet]]
[[cs:Claude Monet]]
[[cy:Claude Monet]]
[[da:Claude Monet]]
[[de:Claude Monet]]
[[el:Κλωντ Μονέ]]
[[en:Claude Monet]]
[[eo:Claude Monet]]
[[es:Claude Monet]]
[[et:Claude Monet]]
[[eu:Claude Monet]]
[[fa:کلود مونه]]
[[fi:Claude Monet]]
[[fr:Claude Monet]]
[[fy:Claude Monet]]
[[gl:Claude Monet]]
[[he:קלוד מונה]]
[[hi:क्लाद मोने]]
[[hr:Claude Monet]]
[[hu:Claude Monet]]
[[id:Claude Monet]]
[[io:Claude Monet]]
[[is:Claude Monet]]
[[it:Claude Monet]]
[[ja:クロード・モネ]]
[[jv:Claude Monet]]
[[ka:კლოდ მონე]]
[[ko:클로드 모네]]
[[la:Claudius Monet]]
[[lad:Claude Monet]]
[[lb:Claude Monet]]
[[li:Claude Monet]]
[[lt:Claude Monet]]
[[lv:Klods Monē]]
[[mr:क्लोद मोने]]
[[nl:Claude Monet]]
[[nn:Claude Monet]]
[[no:Claude Monet]]
[[nrm:Claude Monet]]
[[oc:Claude Monet]]
[[pag:Claude Monet]]
[[pl:Claude Monet]]
[[pt:Claude Monet]]
[[qu:Claude Monet]]
[[ro:Claude Monet]]
[[ru:Моне, Клод]]
[[scn:Claude Monet]]
[[sh:Claude Monet]]
[[simple:Claude Monet]]
[[sk:Claude Monet]]
[[sl:Claude Monet]]
[[sr:Клод Моне]]
[[sv:Claude Monet]]
[[ta:கிளாடு மோனெ]]
[[th:โคลด โมเนท์]]
[[tl:Claude Monet]]
[[tr:Claude Monet]]
[[uk:Моне Клод]]
[[uz:Claude Monet]]
[[vi:Claude Monet]]
[[zh:克洛德·莫內]]
[[zh-min-nan:Claude Monet]]
[[zh-yue:莫奈]]
58.155

уредувања