Разлика помеѓу преработките на „Матрица (филм)“

Додадени 37 бајти ,  пред 11 година
{{внимание}}
 
({{внимание}})
{{внимание}}
'''''Матрикс''''' е американски филм од [[1999]] година, според [[сценарио]] и [[режија]] на [[браќа Ваховски| браќата Ваховски]] (Енди и Лари). Во главните улоги се: [[Киану Ривс]], [[Лоренс Фишбурн]], [[Кериен Мос]] и [[Хуго Вивинг]]. Филмот предизвика голем интерес поради своето сценарио и визуелни ефекти и веќе се здоби со статусот на [[култен филм]]. Снимен е во [[Сиднеј]], [[Австралија]].
 
По појавата и успехот на Матрикс беа снимени уште две продолженија: ''[[Матрикс релоадед]]'' и ''[[Матрикс револуции]]''.
 
 
[[Категорија:Филмови од 1999]]
 
[[af:The Matrix]]