Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Додаден 881 бајт ,  пред 12 години
imperija izgrejsonce
с (Бот Додава: jv:Claude Monet)
(imperija izgrejsonce)
Моне на почетокот сликал фигурални слики ([[пејзаж]]и со 2-3 фигури), а потоа и вистински пејсажи. Некои мотиви ги пресликувал повеќепати, као на пример ''фасадите на Руенската катедрала''.
 
Импресија, изгрејсонце (француски: Impression, soleil levant) е слика од уметникот Клод Моне, по која е наречено и самото движење „импресионизам“.
==Некои дела==
*''[[Импресија, изгрејсонце]]''
*''[[Лондонски парламент (слика)|Лондонски парламент]]''
*''[[Руенска катедрала (слика)|Руенска катедрала]]''
 
Сликата е потпишана со година 1872, но веројатно е насликана во 1873. На неа е прикажано пристаништето во Хавр, Франција, по пат на мошне лабави потези кои го наведуваат наместо да го отцртуваат делото. Моне подоцна го објаснил насловот: „Ми беше побарано да ставам наслов за во каталогот; Неможев баш да го наречам ова погед на Хавр. Затоа реков: 'Стави Импресија.'“ Шаблон:Facts
 
Се изложувала до 1874 за време на првата независна изложба на импресионистите (кои тогаш не се нарекувале така). Критичарот Луј Лерој, под впечаток на името на сликата, напишал статија во весникот Ле Шаривари со наслов „Изложбата на импресионистите“, и така ненамерно мѕ дал име на ова уметничко движење. Лерој таму напишал:
{{биог-никулец}}
[[Категорија:Француски сликари|Моне, Клод]]
[[Категорија:Импресионистички сликари|Моне, Клод]]
[[Категорија:Парижани|Моне, Клод]]
 
Импресија — Сигурен бев. Баш си велев дека, штом бев импресиониран, делото мора да содржи некаква импресија … и каква слобода, каква леснотија на изработка! Тапет во ембрионска фаза е попотполн отколку овој морски пејзаж.
[[ar:كلود مونيه]]
 
[[bat-smg:Kluods Muonė]]
Сликата била украдена од музејот Мармотен-Моне во 1985 и повратена назад во 1990. Од 1991, па наваму таа е пак изложена.
[[be:Клод Манэ]]
Дигитално одзаситена верзија на сликата--Сонцето и неговиот одблесок во водата тука се практично невидливи
[[bg:Клод Моне]]
 
[[bn:ক্লোদ মনে]]
Моне го насликал соннцето со речиси идентична доза на блесок како и небото, околност која укажува на висока влажност како и атмосферско бледнеење на светлината. Овој детал се заснова на употребата на комплементарни бои и разна температура на боја, а не на промената на интензитетот на боите или контраст на вредности, за истакнување и разликување на сонцето од неговото окружување.
[[bpy:ক্লদ মনে]]
[[bs:Claude Monet]]
[[ca:Claude Monet]]
[[cbk-zam:Claude Monet]]
[[cs:Claude Monet]]
[[cy:Claude Monet]]
[[da:Claude Monet]]
[[de:Claude Monet]]
[[el:Κλωντ Μονέ]]
[[en:Claude Monet]]
[[eo:Claude Monet]]
[[es:Claude Monet]]
[[et:Claude Monet]]
[[eu:Claude Monet]]
[[fa:کلود مونه]]
[[fi:Claude Monet]]
[[fr:Claude Monet]]
[[fy:Claude Monet]]
[[gl:Claude Monet]]
[[he:קלוד מונה]]
[[hi:क्लाद मोने]]
[[hr:Claude Monet]]
[[hu:Claude Monet]]
[[id:Claude Monet]]
[[io:Claude Monet]]
[[is:Claude Monet]]
[[it:Claude Monet]]
[[ja:クロード・モネ]]
[[jv:Claude Monet]]
[[ka:კლოდ მონე]]
[[ko:클로드 모네]]
[[la:Claudius Monet]]
[[lad:Claude Monet]]
[[lb:Claude Monet]]
[[li:Claude Monet]]
[[lt:Claude Monet]]
[[lv:Klods Monē]]
[[mr:क्लोद मोने]]
[[nl:Claude Monet]]
[[nn:Claude Monet]]
[[no:Claude Monet]]
[[nrm:Claude Monet]]
[[oc:Claude Monet]]
[[pag:Claude Monet]]
[[pl:Claude Monet]]
[[pt:Claude Monet]]
[[qu:Claude Monet]]
[[ro:Claude Monet]]
[[ru:Моне, Клод]]
[[scn:Claude Monet]]
[[sh:Claude Monet]]
[[simple:Claude Monet]]
[[sk:Claude Monet]]
[[sl:Claude Monet]]
[[sr:Клод Моне]]
[[sv:Claude Monet]]
[[ta:கிளாடு மோனெ]]
[[th:โคลด โมเนท์]]
[[tl:Claude Monet]]
[[tr:Claude Monet]]
[[uk:Моне Клод]]
[[uz:Claude Monet]]
[[vi:Claude Monet]]
[[zh:克洛德·莫內]]
[[zh-min-nan:Claude Monet]]
[[zh-yue:莫奈]]
Анонимен корисник