Разлика помеѓу преработките на „Роберт Мугабе“

Додаден 1.201 бајт ,  пред 11 година
инфо кутија
с (Бот Додава: fo:Robert Mugabe)
(инфо кутија)
{{Инфокутија државник
| име = Роберт Габриел Мугабе
| слика = Mugabecloseup2008.jpg
| големина = 100п
| опис = Роберт Мугабе
| маласлика =
| звање = [[Претседател на Зимбабве]]
| ред =
| мандат_поч = 31 декември 1987
| мандат_крај =
| заменик_претседател =
| заменик_премиер =
| заменик =
| претседател =
| претходник =
| следбеник =
| претходник1 =
| следбеник1 =
| роден_дата = 21 февруари 1924
| роден_место = Кутама, [[Хараре]], [[Зимбабве]]
| умрел_дата =
| умрел_место =
| наставка =
| изборна_единица =
| партија = [[Зимбабве Африканска Национална Унија- Патриотски фронт|ЗАНУПФ]]
| сопружник =
| професија =
| религија = [[Католик]]
| потпис = Signature of Robert Mugabe clear.svg
| фусноти =
}}
 
'''Роберт Габриел Мугабе''' ([[21 февруари]] [[1924]] - ), зимбабвеански револуционер и [[државник]], кој по стекнувањето на независност на [[Зимбабве]] во [[1980]] година, стана прв премиер на африканската држава.