Разлика помеѓу преработките на „Бело џуџе“

Додадени 35 бајти ,  пред 11 година
ситна поправка
(нова)
 
(ситна поправка)
[[Image:Sirius A and B Hubble photo.jpg|thumb|right|Фотографија на [[Сириус|Сириус A и Сириус B]] снимена со телскопот Хабл. Сириус B, кое е бело џуџе, може да се види како бледа точка долу лево, за разлика од посјајната ѕвезда Сириус A.]]
 
'''Бело џуџе''', исто така наречено и '''дегенерирано џуџе''', е мала [[ѕвезда]] составена најмногу од електронски дегенерирана материја. Бидејќи масата на белите џуџиња е слична на онаа на нашето [[Сонце]] а по волумен се слични на нашата [[Земја]], тоа е многу [[густина|густо]]. Слабата светлина доаѓа од емисијата на складираната врелина.<ref name="osln" /> Вакви ѕвезди се околу 6% од сите познати ѕвезди во нашето ѕвездено соседство.<ref>[http://www.chara.gsu.edu/RECONS/TOP100.posted.htm The One Hundred Nearest Star Systems], Todd J. Henry, RECONS, April 11, 2007. Accessed on line May 4, 2007.</ref> Необичната слаба светлина на белите џуџиња за првпат е забележана во 1910 година од [[Хенри Норис Расел]], [[Едвард Чарлс Пикеринг]] и [[Вилијамина Флеминг]];<ref name="schatzman" /><sup>, p. 1</sup> theа nameимето ''whiteбело dwarfџуџе'' wasго coined byдал [[WillemВилем LuytenЛујтен]] inво 1922 година.<ref name="holberg" />
 
== Види исто така ==