Разлика помеѓу преработките на „Хемиско соединение“

ситни измени
с (Бот Додава: zh-min-nan:Hòa-ha̍p-bu̍t)
(ситни измени)
'''Хемиските соединенија''' се [[Супстанција|супстанции]] во чиј состав влегуваат најмалку два различни [[хемиски елемент]]и<ref>[http://www.thefreedictionary.com/chemical+compound ''The Free Dictionary Online'' "Chemical compound."]</ref><ref>[http://www.nyu.edu/pages/mathmol/textbook/compounds.html Elements and Compounds<!-- Bot generated title -->]</ref>. Соединенијата можат да бидат изградени од [[молекул]]и составени од различни [[атом]]и (како [[Азотеста киселина|HNO<sub>3</sub>]], [[Сулфур диоксид|SO<sub>2</sub>]] итн.) или, пак, изградени од различни [[јон]]и (како [[Калциум сулфат|CaSO<sub>4</sub>]], [[Готварска сол|NaCl]] итн.). Хемиските соединенија можат да се разложат на [[Проста супстанција|елементарни супстанции]] со одредена [[хемиска реакција]] или процес.
 
==Литература==
{{reflist}}
 
 
{{Хемо-никулец}}