Староруски јазик: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Старорускиот, cтароисточнословенскиот''' или познат уште и како стар источнословенски јазик ([[руски јазик|руски]]: древнерусский) бил писмен јазик што се користел од 10 век па се до 14 век од источните словени во државите од [[Источна Европа]]. Јазикот бил горе долу зборуван на териториите на [[Русија]], [[Украина]] и [[Белорусија]] па дури и во источните делови на [[Полска]].
Бидејќи јазикот збил зборуван на три различни територии, тој има и уште две различни имиња:
* Старобелоруски (белоруски: старабеларуская или старажытнабеларуская мова)
12

уредувања