Разлика помеѓу преработките на „КК Ангели“

Додадени 1.093 бајти ,  пред 11 година
gsda
(фсд)
(gsda)
{{current sport-related|image=Basketball current event.png|mini=1|2008–09 Phoenix Suns season}}
{{NBA team |
| color1 = #FF8800
| color2 = #423189
| name = Phoenix Suns
| logo = Phoenix Suns logo.png
| imagesize = 200px
| conference = [[Western Conference (NBA)|Western Conference]]
| division = [[Pacific Division (NBA)|Pacific Division]]
| founded = 1968
| history = '''Phoenix Suns'''<br />1968–present
| arena = '''[[US Airways Center]]'''
| city = [[Phoenix, Arizona]]
| colors = Purple, Orange, White, and Gray <BR>{{color box|#423189}} {{color box|#FF8800}} {{color box|white}} {{color box|gray}} |
| coach = [[Terry Porter]]
| owner = [[Robert Sarver]]
| General Manager = [[Steve Kerr]]
| affiliate = [[Iowa Energy]]
| affiliate WNBA = [[Phoenix Mercury]]
| league_champs = '''0'''
| conf_champs = '''2''' ([[1975-76 NBA season|1976]], [[1992-93 NBA season|1993]])
| div_champs = '''6''' ([[1980-81 NBA season|1981]], [[1992-93 NBA season|1993]], [[1994-95 NBA season|1995]], [[2004-05 NBA season|2005]], [[2005-06 NBA season|2006]], [[2006-07 NBA season|2007]])
| web = suns
}}
 
Кошаркарскиот Клуб АНГЕЛИ- Скопје брои преку 250 члена и активно се натпреварува во системот на натпревари организирани од кошаркарската федерација на Р. Македонија и тоа во следните наведени лиги:
• сениорка машка екипа (II лига),
223

уредувања