Квадрат (алгебра): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (oтстранета Категорија:Цели броеви со помош на HotCat)
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Отповикано Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[Податотека:Grafikon so broevi na kvadrat.jpg|thumb|350px|y=x<sup>2</sup>, броеви од 1 до 25 и истите на квадрат]]
Во [[алгебра]]та, '''квадрат''' на еден број е истиот тој број [[множење|помножен]] сам со себе. За да се '''дигнеNIGGERдигне на квадрат''' едно количество се множи само со себе.
Ова се запишува со тоа што бројот се [[надзнак и подзнак|надзначува]] со „2“; бројот ''x'' на квадрат се пишува со ''x''<sup>2</sup>. Така:
 
Анонимен корисник