Подзол: Разлика помеѓу преработките

Додадени 53 бајти ,  пред 4 месеци
#WPWPMK
[проверена преработка][проверена преработка]
с (додадена Категорија:Педологија со помош на HotCat)
(#WPWPMK)
 
[[File: Podzol.jpg |thumb|upright=1.1|Подзол]]
'''Подзолите''' се голема група на кисели сиалитни елувијално-илувијални-диференцирани почви со профил E-Bt, f, h, al, кои се образуваат под иглолисни и мешани шуми во услови на промивен [[Воден режим на почвата|воден режим]] при сезонски замрзнувања на глинести морени, покривни глини, глинести делувијални и елувијално-делувијални депозити на кисели карпи. За образувањето на почвата е карактеристично периодично пренавлажнување на површинските делови од профилот за време на пролетното топење на снегот и наесен пред натрупувањето на снежната покривка.
 
2.973

уредувања