Фудбалска репрезентација на Украина: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Советскиот сојуз → Советскиот Сојуз)
Нема опис на уредувањето
| Regional cup best = Групна фаза ([[Европско првенство во фудбал 2012|2012]], [[Европско првенство во фудбал 2016|2016]], [[Европско првенство во фудбал 2020|2020]])
}}
[[Податотека:Logo of Football Federation of Ukraine 2016.png|мини]]
'''Фудбалска репрезентација на Украина''' ({{lang-uk|збірнаЗбірна України з футболу}}) — фудбалска репрезентација на [[Република Украина]], кој е раководен од [[Украински Фудбалски Сојуз|Украинскиот Фудбалски Сојуз]]. Најчесто, украинската фудбалска репрезентација своите домашните натревари ги одигрува на [[Олимписки стадион (Киев)|Олимпискиот стадион]] во [[Киев]].
 
По украинската независност и отцепот на земјата од [[Советскиот Сојуз]], тие го одиграле својот прв натпревар против [[Фудбалска репрезентација на Унгарија|Унгарија]] на [[29 април]] [[1992]] година. Најголем успех на тимот на светската сцена било стигнувањето до четвртфиналето на [[Светско првенство во фудбал 2006|Светското првенство]] во [[2006]] година.
Анонимен корисник