Махатма Ганди: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎Борба за индиска независност (1915 – 1947 година): Правописна исправка, replaced: атварање → атворање
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Борба за индиска независност (1915 – 1947 година): Јазична исправка, replaced: се повеќе → сè повеќе)
с (→‎Борба за индиска независност (1915 – 1947 година): Правописна исправка, replaced: атварање → атворање)
Ганди го презел управувањето со конгресот во 1920 година и започнал со сериозно проширување на барањата (со наизменични договори или одложувања), сè до 26 јануари 1930 година, кога Индискиот национален конгрес ја прогласил независноста на Индија. Британците не го признале тоа и преговарањата сè повеќе се стеснувале, со преземање на улогата во провинциската област, кон крајот на 1930 година. Ганди и Конгресот ја повлекле својата поддршка во “Британска Индија” (ˮBritish Raj“) кога гувернерот и објавил војна на Германија во септември, 1939 година, без претходно консултирање.
 
Тензиите ескалирале сè додека Ганди не побарал итна независност во 1942 година, а британците возвратиле преку затварањезатворање на гувернерот, како и на десетина од илјадници водачи на Конгресот за нивното времетраење. Во меѓувреме, партијата, ˮМуслиманска Лига“ кооперирала со Британија и застанала против силната отпорност на Ганди, во барањето за целосно одделување на Пакистан, како муслиманска држава. Во август, 1947 година, Британците ја поделиле земјата, на Индија и Пакистан, секоја достигнувајќи независност, под услови кои Ганди не ги одобрувал.
 
===Улогата на Ганди во Првата светска војна===