Роберт Кер, прв ерл од Роксбург: Разлика помеѓу преработките

с
Правописна исправка, replaced: три пати → трипати
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: три пати → трипати)
 
Тој беше назначен за чувар на печатот во Шкотска во 1637 година.
 
Тој се претплатил на Заветот на кралот во Холируд во 1638 година и се приклучил на партијата на кралот во граѓанската војна . Кога кралот се обидел да уапси пет членови на Долниот дом во 1642 година, Кер ја задржал вратата на комората отворена (види статија за Вилијам Лентал). Тој го поддржал „ангажманот“ за спасување на кралот во 1648 година, и последователно бил лишен од неговата функција како чувар на тајниот печат во 1649 година
 
== Личен живот ==
Грофот од Роксбург се оженил три патитрипати. Неговиот прв брак беше на 27 октомври 1587 година со Маргарет Мејтланд (почина во 1613 година), единствената ќерка на Вилијам Мејтланд од Летингтон и Мери Флеминг која беше една од „Четирите Марии“, посветените придружници на кралицата на Шкотите. Тие биле родители на:
 
* Хари (Хенри) Кер, стилизиран Лорд Кер, се оженил во 1638 година со Маргарет Хеј, ќерка на Вилијам Хеј, 10-ти Ерл од Ерол