Беспилотно летало: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
 
[[File:VRT 300 on MAKS 2017.jpg|мини|Руски товар беспилотни летала [[VRT-300]]]]
[[File:Anakonda_2012_03.jpg|мини|UAV започне од воздух-напојува [//en.wikipedia.org/wiki/Aircraft_catapult катапулт] ]]
<span>'''Б'''</span>'''еспилотнo леталo''' ('''UAVБЛ'''), попознато како '''дрон''' — [[Воздухоплов|авионски]] или [[хеликоптер]]ски тип на [[летало]] без човечки [//en.wikipedia.org/wiki/Aircraft_pilot воздухопловец] на леталото. БЛ е составен дел на [//en.wikipedia.org/wiki/Unmanned_aerial_vehicle%23Terminology беспилотни авиони систем (UAS)]; кои вклучуваат беспилотно летало, копнен контролер, како и систем на комуникација меѓу нив. Летот на БЛ може да се врши со различни степени на [//en.wikipedia.org/wiki/Vehicular_automation автономија]: или под далечински управувач со човечки оператор или самостојно од страна на вграден процесор.<ref name="ICAO's circular 328 AN/190">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.icao.int/Meetings/UAS/Documents/Circular%20328_en.pdf|title=ICAO's circular 328 AN/190 : Unmanned Aircraft Systems|publisher=ICAO|accessdate=3 February 2016}}</ref>
 
== Наводи ==