Јужно Перу: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(поправка на правопис - Јужно Перу (среден род))
Нема опис на уредувањето
{{Infobox Former Country|native_name={{lang|es|República Sud-Peruana}}|conventional_long_name=Република Јужен Перу|common_name=Јужен Перу|year_start=1836|year_end=1839|p1=Перу|flag_p1=Flag of Peru (1825 - 1950).svg|s1=Перу|flag_s1=Flag of Peru (1825 - 1950).svg|government_type=[[Република]]|image_flag=Flag of South Peru.svg|image_coat=Coat of arms of South Peru.svg|image_map=Estado Sud-Peruano en la Confederación Perú-Boliviana.svg|capital=[[Такна]]|event_start=Основана|event_end=Распадна|date_start=17 Март|date_end=25 Август}}
 
'''Република Јужно Перу''' ({{Lang-es|República Sud-Peruana}}) беше една од трите конститутивни републики на краткотрајната [[Конфедерација ПеруПеруанско-Боливијаболивиска Конфедерација|Перу-Боливиска Конфедерација]] од 1836–39 година.
 
Јужно Перу е формирано од поделбата на Република [[Перу]] на [[Северно Перу|Република Северно Перу]] и Република Јужно Перу. Овие две републики се основани во 1836 година за да бидат (со [[Боливиска Република|Боливиската Република]]) конститутивни републики на [[Конфедерација ПеруПеруанско-Боливијаболивиска Конфедерација|Перу-Боливиската Конфедерација]] .
 
Конфедерацијата заврши три години подоцна по континуираните гранични војни со Аргентина и Чиле во Војната на Конфедерацијата, и по хаотичен граѓански конфликт меѓу северните и јужните Перуанци. Во август 1839 година, [[Агустин Гамара]] ја прогласи Конфедерацијата за распуштена; како резултат на тоа, Јужно Перу и Северно Перу се вратија во обединета [[Перу|Република Перу]].
141

уредување