Александар I (Русија): Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.377 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎top: Јазична исправка, replaced: окасно → одоцна (2)
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
{{Infobox royalty
{{Инфокутија за личност
| type = monarch
| name име= Александар I
| портрет=Alexander I of Russia.jpg
| title =
| опис=Император на Русија
| image = Alexander I of Russia by G.Dawe (1826, Peterhof)-crop.jpg
| наставка=
| caption = Portrait by [[George Dawe]]
| роден-дата= {{роден на|23|декември|1777}}
| image_size =
| роден-место={{роден во|Санкт Петербург}}, [[Руска Империја]]
| succession опис= [[Император на Русија]]
| починал-дата={{починал на|1|декември|1825}}
| reign = 23 март 1801{{snd}}{{nowrap|19 ноември 1825}}
| починал-место=[[Таганрог]], [[Русија]]
| coronation = 15 (27) September 1801
| cor-type = russia
| predecessor = [[Павле I (Русија)|Павле I]]
| successor = [[Николај I (Русија)|Николај I]]
| spouse = {{marriage|[[Elizabeth Alexeievna (Louise of Baden)]]|1793}}
| issue = [[Nikolai Lukash]] (illegitimate)
| issue-link = #Children
| issue-pipe = повеќе...
| full name = Александар Павлович Романов
| house = [[Холштајн-Готорп-Романов]]
| father = [[Paul I of Russia]]
| mother = [[Maria Feodorovna (Sophie Dorothea of Württemberg)]]
| birth_date = {{Birth date|df=yes|1777|12|23}}
| birth_place роден-место={{роден во|[[Санкт Петербург}}]], [[Руска Империјаимперија]]
| death_date = {{Death date and age|df=yes|1825|11|19|1777|12|23}}<ref>Mazour, Anatole G. The First Russian Revolution 1825: The Decembrist Movement: Its Origins, Development, and Significance. Stanford: Stanford University Press, 1961. 155</ref>
| death_place = [[Таганрог]], Руска империја
| burial_date = 13 март 1826
| burial_place = [[Peter and Paul Cathedral]]
| signature = Alexander I of Russia signature.svg
| religion = [[Russian Orthodox]]
| module = {{Infobox officeholder
| embed = yes
| branch = {{army|Russian Empire}}
| battles =
* [[War of the Third Coalition]]
** [[Battle of Austerlitz]]
* [[War of the Sixth Coalition]]
** [[Battle of Leipzig]]
** [[Battle of Paris (1814)|Battle of Paris]]
}}
| }}
'''Александар I Павлович''' ([[руски јазик|руски]]: ''Александр I Павлович'') бил [[император]] на [[Русија]] во периодот од [[1801]] до [[1825]] од династијата ''Холштаин-Готорп-Романов''. Подоцна му биле додадени и титулите [[кнез]] на [[Финска]] и [[цар]] на [[Полска]].
Александар Павлович бил син на големиот кнез [[Павле I (Русија)|Павле Петрович]] (подоцна попознат како император Павле I) и [[Марија Фјодоровна]]. Тој ја наследил власта по атентатот извршен врз неговиот татко, и со [[Русија]] раководил во времето на борбите со [[Наполеон Бонапарт]]. Александар I лично учествувал на Виенскиот конгрес во [[1815]] година и станал прв цар на новосоздадената уставна монархија [[Полска]].