Јужно Перу: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 1 година
поправка на правопис - Јужно Перу (среден род)
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с P.Nedelkovski ја премести страницата Јужен Перу на Јужно Перу: правопис - среден род
поправка на правопис - Јужно Перу (среден род)
Ред 1:
{{Infobox Former Country|native_name={{lang|es|República Sud-Peruana}}|conventional_long_name=Република Јужен Перу|common_name=Јужен Перу|year_start=1836|year_end=1839|p1=Перу|flag_p1=Flag of Peru (1825 - 1950).svg|s1=Перу|flag_s1=Flag of Peru (1825 - 1950).svg|government_type=[[Република]]|image_flag=Flag of South Peru.svg|image_coat=Coat of arms of South Peru.svg|image_map=Estado Sud-Peruano en la Confederación Perú-Boliviana.svg|capital=[[Такна]]|event_start=Основана|event_end=Распадна|date_start=17 Март|date_end=25 Август}}
 
'''Република ЈуженЈужно Перу''' ({{Lang-es|República Sud-Peruana}}) беше една од трите конститутивни републики на краткотрајната [[Конфедерација Перу-Боливија|Перу-Боливиска Конфедерација]] од 1836–39 година.
 
ЈуженЈужно Перу е формиранформирано од поделбата на Република [[Перу]] на [[СеверенСеверно Перу|Република СеверенСеверно Перу]] и Република ЈуженЈужно Перу. Овие две републики се основани во 1836 година за да бидат (со [[Боливиска Република|Боливиската Република]]) конститутивни републики на [[Конфедерација Перу-Боливија|Перу-Боливиската Конфедерација]] .
 
Конфедерацијата заврши три години подоцна по континуираните гранични војни со Аргентина и Чиле во Војната на Конфедерацијата, и по хаотичен граѓански конфликт меѓу северните и јужните Перуанци. Во август 1839 година, [[Агустин Гамара]] ја прогласи Конфедерацијата за распуштена; како резултат на тоа, ЈуженЈужно Перу и СеверенСеверно Перу се вратија во обединета [[Перу|Република Перу]].
 
Конфедерацијата заврши три години подоцна по континуираните гранични војни со Аргентина и Чиле во Војната на Конфедерацијата, и по хаотичен граѓански конфликт меѓу северните и јужните Перуанци. Во август 1839 година, [[Агустин Гамара]] ја прогласи Конфедерацијата за распуштена; како резултат на тоа, Јужен Перу и Северен Перу се вратија во обединета [[Перу|Република Перу]].
[[Категорија:Држави и територии распаднати во 1839 година]]
[[Категорија:Држави и територии настанати во 1836 година]]