Оклахома: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.586 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎top: Додадена категорија
сНема опис на уредувањето
Ред 3:
[[Податотека:Flag of Oklahoma.svg|мини|Знаме на Оклахома, усвоено во ноември 2006 година.]]
'''Оклахома''' е сојузна држава од [[САД]] во јужниот дел од земјата. [[Главен град]] е [[Оклахома Сити]]. Се простира на 180 000 квадратни километри и е сместена северно од реката Ред Ривер. Низ Оклахома прв проаѓа шпанскиот истражувач Коронадо, по потрага по изгубениот Златен Град а под власт на САД ќе дојде со купувањето на Луизијана кој во 1803 е купен од Французите, со што е добиен отворен пристап до бреговите на Пацификот.
 
== Демографија ==
{{Largest cities
| country = Оклахома
| stat_ref = Source (2020):<ref>{{cite web|title=Oklahoma Population |url=https://www.census.gov/quickfacts/fact/table/OK/PST045221|publisher=U.S. Census Bureau|access-date=January 15, 2022}}</ref>
| list_by_pop =
| div_name =
| div_link = Counties of Oklahoma{{!}}County
| city_1 = Оклахома Сити
| div_1 = Oklahoma County, Oklahoma{{!}}Oklahoma
| pop_1 = 681,054
| img_1 = Downtown_Oklahoma_City_skyline_(2).jpg
| city_2 = Талса (Оклахома){{!}}Талса
| div_2 = Талса (Оклахома){{!}}Талса
| pop_2 = 413,066
| img_2 = Downtown_Tulsa_Skyline.jpg
| city_3 = Норман
| div_3 = Cleveland County, Oklahoma{{!}}Cleveland
| pop_3 = 128,026
| img_3 = SemiAerial_OU.jpg
| city_4 = Броукен Ароу
| div_4 = Tulsa County, Oklahoma{{!}}Tulsa
| pop_4 = 113,540
| img_4 = Historic_house_Broken_Arrow_Oklahoma.jpg
| city_5 = Едмонд
| div_5 = Oklahoma County, Oklahoma{{!}}Oklahoma
| pop_5 = 94,428
| img_5 =
| city_6 = Лотон
| div_6 = Comanche County, Oklahoma{{!}}Comanche
| pop_6 = 90,381
| img_6 =
| city_7 = Мур
| div_7 = Cleveland County, Oklahoma{{!}}Cleveland
| pop_7 = 62,793
| img_7 =
| city_8 = Мидвест Сити
| div_8 = Oklahoma County, Oklahoma{{!}}Oklahoma
| pop_8 = 58,409
| img_8 =
| city_9 = Инид
| div_9 = Garfield County, Oklahoma{{!}}Garfield
| pop_9 = 51,308
| img_9 =
| city_10 = Стилвотер
| div_10 = Payne County, Oklahoma{{!}}Payne
| pop_10 = 48,394
| img_10 =
}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Нормативна контрола}}