Фета: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Традиционално производство: Правописна исправка, replaced: се додека → сè додека)
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Нагледно уредување
{{викификација}}
[[Податотека:03_Vegetable_salad_with_feta,_Polish_food.JPG|мини|250x250пкс|Салата со фета сирење]]
'''Фета''' ({{Lang-el|'''φέτα'''}}) е вид на меко бело сирење, чие созревање се врши во раствор (саламура). Води потекло и денес традиционално се произведува во [[Грција]]. 
 
Во првобитната верзија фетата е направена од овчо или козјо непастеризирано [[млеко]]. Традиционално фета сирењето се правело од непастеризирано млеко. Меѓутоа денес се пастеризира за да се заштитат потрошувачите и да се избегне маните на сирењето. Вкусот на типична фета е малку благо кисел и солен. Текстурата е цврста, мазна, кремаста, бојата е снежно бела во внатрешноста и на површината. Изгледот на ова сирење е со мазна површина (во форма на една четвртина круг или четириаголна форма). Денес фета се произведува  речиси во сите фабрики за млеко, но во многу земји ја губи својата оригиналниот изглед и вкус на тврдо сирење.