Крушево (Серско): Разлика помеѓу преработките

Додадени 32 бајти ,  пред 3 месеци
[проверена преработка][проверена преработка]
 
== Културни и природни знаменитости ==
;Цркви
* „[[Црква „Св. Спас“ - Крушево (Серско)|Св. Спас]]“ — пештерна црква од средниот век, прогласена за споменик на културата
* „[[Црква „Св. Архангели“ - Крушево (Серско)|Св. Архангели]]“ од 1812 г.
* „[[Црква „Св. Илија“ - Крушево (Серско)|Св. Илија]]“ од 1870 г. (главна селска црква), прогласена за споменик на културата