Крушево (Серско): Разлика помеѓу преработките

Додадени 717 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Исправен редослед на поднаслови)
Нема опис на уредувањето
}}
[[Податотека:Alibotush Krushevo IMG 7919.jpg|мини|десно|280п|Поглед на Крушево]]
[[Податотека:St. Prophet Elijah Krushevo ALIM4258.JPG|мини|десно|Црквата „[[Свети„Св. пророк Илија]]“ во КрушевоИлија“]]
'''Крушево''' или '''Крушово''' ([[грч.]] ''Αχλαδοχώρι'') — село во [[Егејска Македонија]]. Населението брои 1.208 жители.
 
 
== Културни и природни знаменитости ==
;Цркви
* „[[Црква „Св. Илија“ - Крушево (Серско)|Св. Илија]]“ од 1870 г. (главна селска црква), прогласена за споменик на културата
* „[[Црква „Св. Спас“ - Крушево (Серско)|Св. Спас]]“ од средниот век, прогласена за споменик на културата
 
;Археолошки наоѓалишта
* Алцова Кула — населба од доцниот неолит
* Градиште — утврдена населба
* Селене — остатоци од некогашно село
* Населба од средниот век
 
;Природни
* [[Капе]] — пештера
 
== Редовни настани ==