Сињак: Разлика помеѓу преработките

Одземени 30 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Населени места: Повообичаено име, replaced: Селце (Населичко) → Селица
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Населени места: Исправена одредница, replaced: Мокрени (Леринско) → Мокрени (Костурско))
с (→‎Населени места: Повообичаено име, replaced: Селце (Населичко) → Селица)
 
== Населени места ==
Поголеми населени места во околината на Сињак се: [[Сачишта]] на југ, [[Кајлар]] на североисток и [[Кожани]] на југоисток. На самата планина се среќаваат селата [[Влашка Блаца]] (во средиштето), [[Селце (Населичко)|СелцеСелица]] и [[Деделер (Кожанско)|Деделер]] во јужниот и [[Ланга (Кајларско)|Ланга]], [[Дебрец]], [[Мокрени (Костурско)|Мокрени]] и [[Клисура (Костурско)|Клисура]] на северниот дел. Јужно од венецот минува автопатот „[[Егнатија]]“ ([[Игуменица]] - [[Јанина]] - [[Кожани]] - [[Солун]]) низ малата област [[Карајанија]], вгнездена во јужните падини и обиколена со разни други планини.
 
== Поврзано ==